قرارگاه جهادی امام رضا(ع) از پنج بعلاوه یک کتاب رونمایی کرد

به گزارش خبرگزاری فارس عصر دیروزجمعی از فعالان فرهنگی و مطالعاتی در حوزه کتاب و پژوهش، با حضور حجت الاسلام قاسمیان ریاست قرارگاه جهادی امام رضا(ع)، دکتر سیدعلی موسوی مترجم کتاب و محقق، و ناصر ترابی مسئول مرکز مطالعات جهادی از پنج کتاب تألیفی این قرارگاه در حوزه مدیریت جهادی و همچنین از اولین کتاب تخصصی بررسی ابعاد مختلف اربعین رونمایی کردند.

در این جلسه حجت الاسلام قاسمیان ضمن اشاره به لزوم ترویج اندیشه جهادی و تأثیر دانشگاه جهادی در این اقدامات، با تبیین ظرفیت های فرهنگی مراسم راهپیمایی اربعین و اشاره به مراسم های مشابه اما کوچکتر از اربعین، نظیر راهپیمایی مارش میرای بوسنی، به اهمیت مبحث جنگال در این حوزه اشاره کرد و نقطه قوت تمامی این حرکت ها را در ایجاد امت واحده ای از تشیع اما به معنای جدید آن یعنی ولایت پذیری و تجمع با محوریت عنصر ولایت دانست.

سیدعلی موسوی مترجم کتاب «به سوی کربلا» نیز در بخشی از سخنان خود ضمن تشریح فلسفه نگارش و انتشار این کتاب، شرحی از وضعیت فرهنگی کنونی جامعه ارائه داد و نسبت به رخداد فرایند دوقطبی سازی در فضای جامعه شیعی در کشور هشدار داد.

گفتنی است کتاب «به سوی کربلا» که به بررسی شیعیان مذهبی ایران و عراق می‌پردازد، نگارش سه تن از اساتید دانشگاه MIT است که با نگاه آماری و تحلیلی، به بررسی ابعاد سیاسی، اجتماعی و فرهنگی راهپیمایی بزرگ اربعین می پردازد. این کتاب حاوی مطالبی همچون گزارش های آماری در حوزه های متعدد مانند جمعیتی، عقیدتی و جغرافیایی است و شامل بر تحلیل های آکادمیک و مفصلی از این مباحث است که ابعاد سیاسی، اجتماعی و فرهنگی این حرکت عظیم را بررسی می‌کند.

همچنین پنج کتاب تألیفی و نگارشی دیگر که توسط این قرارگاه در حوزه مطالبه گری جهادی و مدیریت جهادی به چاپ رسیده اند عبارتند از: «مطالبه گری جهادی»، «مدیریت جهادی در نهج البلاغه» (دو جلد)، «مدیریت جهادی در قرآن» (دو جلد)

در حاشیه این مراسم، غلامرضا آزادی عضو مرکز مطالعات جهادی، ضمن رونمایی از پوستر اولین کنگره بین‌المللی شعر جهادی، از آغاز به کار این کنگره خبر داد. اشعار ارسالی به دبیرخانه این کنگره بناست به موضوعاتی نظیر حرکتهای جهادی، حاشیه نشینی، ایثارگران و شهدای جهادگر، و مستضعفین بپردازند که اخبار تکمیلی آن در آینده توسط دبیرخانه منتشر خواهد شد.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *