تصاویر/ به یاد سرداران قراویز

به گزارش گروه حماسه و مقاومت خبرگزاری فارس، ارتفاعات مرزی قراویز در شمال شرقی سرپل ذهاب محلی استراتژیک در دوران جنگ بود، به این دلیل که بلندترین قله آن ۸۱۶ متر بود بر سرپل ذهاب و بر جاده سرپل ذهاب قصر شیرین و خطوط مرزی تسلط داشت و ده قراویز که به ده مارگیران نیز مشهور است هم در جنوب غربی قرار داشت.

با آغاز جنگ و ممانعت رزمندگان از ورود دشمن به سرپل ذهاب در ۱۳۵۹/۷/۲، ارتش عراق به دومین ناکامی خود تن داد و به طرف شهرک زراعی قره بلاغ و سپس شهرک المهدی(عج) عقب نشست؛ اما رزمندگان به این مقدار بسنده نکرده و درصدد بودند تا فاصله متجاوزین را با شهر بیشتر نمایند و لذا به نبدر ادامه داده و ارتش بعث برای سومین بار مجبور به عقب نشینی به سمت ارتفاعات قراویز شد و تا جریان عقب نشینی سراسری از این منطقه در تیر ماه سال ۱۳۶۱ همچنان بر مناطق مختلف دشت ذهاب و سرپل ذهاب دید و تیر داشت.

در جریان عملیات بازی دراز ۲ آزادسازی ارتفاعات قراویز یکی از اهداف عملیات بود که با ناکامی مواجه شد.

در حماسه قراویز و بازی دراز حدود ۶۲ نفر از رزمندگان همدانی به شهادت رسیدند و پیکر مطهرشان ۱۰ ماه بعد، پس از عقب نشینی عراق از منطقه، به زادگاهشان بازگردانده شدند. در فروردین سال ۱۳۶۶ و در پی انجام عملیات کربلای ۹ ارتفاعات ۵۴۲ و ۵۴۶ در شمال قراویز به طور کامل آزاد شد.

آنچه خواهید دید تصاویری است از فرماندهان این عملیات که اغلب به شهادت رسیده اند.

از چپ: علیرضا حاجی بابایی، حبیب مظاهری، مهدی روحانی، حسین همدانی، محمود شهبازی و هادی پورغلامی

از چپ: علیرضا حاجی بابایی، حبیب مظاهری، تقی بهمنی، علی شادمانی، تقی قاسمی جوار، (نفر پشت) غلامرضا گوهری، (نشسته) حسن سلیمانی

جعفر مظاهری، ستار ابراهیمی، اسکندری، علیرضا حاجی بابایی، محمد رضا زرگری، مهدی روحانی، حبیب مظاهری، جواد لاجینی، اکبر عابدی

 

انتهای پیام/ب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *