آب یخی که جان داوطلبان کنکور را نجات داد

به گزارش گروه حماسه و مقاوت خبرگزاری فارس، آن چه خواهید خواند، خاطره ای است کوتاه از رزمنده اردکانی «علی مهدی زاده». :

عصر یکی از روزهای گرم تیرماه بود. درخط مقدم جبهه «شلمچه»، دورِ بساط چای حلقه زده بودیم. یکی از بچه‌ها خبر آورد که هر کس می‌خواهد در کنکور سراسری شرکت کند، فردا ساعت ۳ بعدازظهر آماده حرکت به اهواز باشد تا مراحل ثبت نام را انجام دهد.

روز بعد، ساعت ۳ بعدازظهر از خط مقدم به طرف عقب حرکت کردیم. آمدیم به خط دوم که در «عملیات رمضان» این خط به دست رزمندگان خودمان فتح شده بود. در جاده‌ای که خط دوم و سوم را به هم متصل می‌کرد، در حال حرکت بودیم. راننده ماشین «حاج جواد شاهبلی»* بود. او فرمانده توپخانه «تیپ الغدیر» هم بود. حاج جواد در یک آن ماشین را نگه داشت و پایین رفت. ما هم کنجکاو از جای‌مان بلند شدیم ببینم برای چه ماشین را نگه داشته. در همین حین یک گلوله خمپاره ۱۲۰ عراقی در فاصله حدود ۲۰ متری ماشین، وسط جاده منفجر شد. چند لحظه بعد هم حاج جواد با یک کلمن آب بالا آمد. همه‌مان از آب کلمن خوردیم. خیلی خنک بود. دوباره حرکت کردیم آمدیم به بنه «تیپ الغدیر» تا با بچه‌های دیگری که می‌خواستند برای کنکور آماده شوند به اهواز برویم. در یک سنگر بزرگ جمع شدیم. حاج جواد هم بود. او رو کرد به بچه ها و گفت: اصلا متوجه شدید که امروز چه اتفاقی افتاد؟

یکی از بچه ها گفت: اگر توقف نکرده بودیم آن خمپاره درست وسط ماشین فرود می‌آمد.

هر کدام از بچه‌ها نکته‌ای گفتند. حاج جواد گفت: یک نکته مانده که نگفته‌اید.

همه مایل بودیم بدانیم مطلب اصلی ایشان چیست. حاج جواد گفت: هیچ‌کدام تان فکر نکردید که این کلمن آب سرد روی جاده‌ای که هیچ سنگری دور و بر آن نبود از کجا آمده؟ چه کسی آن را سر راه ما قرار داده است؟

برای لحظه‌ای سکوت شد. فکر کردم دیدم درست می گوید. در آن حوالی پرنده پر نمیزد. آب کلمن هم سرد سرد بود. انگار کسی الان آب یخ درست کرده و آن را وسط جاده گذاشته است. این معما هنوز هم یاد آن پانزده – بیست نفری که برای ثبت نام کنکور به اهواز می‌رفتیم، مانده است.

*حاج جواد شاهبلی سال ۶۳ در «عملیات بدر» به شهادت رسید

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *