عکس‌نگاره/برای آن‌ها که آقازاده نبودند

به گزارش گروه حماسه و مقاومت خبرگزاری فارس، بهرام محمدی فرد پس از پیروزی انقلاب کارش را در روزنامه جمهوری اسلامی آغاز کرد. با شروع جنگ تحمیلی او یکی از عکاسانی بود که به جبهه رفت و در ثبت یکی از درخشان‌ترین برهه‌های تاریخ ایران نقش موثری ایفا کرد. عکس‌های بهرام محمدی‌فر از جنگ تاریخ هشت ساله را برای کسانی که در دل ماجرا نبوده‌اند گویا می‌کند. 

او در مورد ثبت عکسی که در ادامه خواهید دید، اینگونه روایت می‌کند: 

دشت مهران، کله قندی، عملیات والفجر ۳، مرداد ۱۳۶۲

گاهی اوقات که در میان عکس‌های جنگم پرسه می‌زنم به چیزهای جدیدی بر می‌خورم که حیرت همگان را بر می‌انگیزد. اتفاقاتی که با گذشت زمان هنوز هم برایم شگفت‌انگیز است و قابل درک نیست. ساعت‌های زیادی به آن‌ها خیره می‌شوم و حتی برخی اوقات احساس می‌کنم اینها عکس‌های عکاس دیگری است. حرف زدن درباره آن روزها هر روز برایم سخت‌تر می‌شود. در دالان بزرگ زمان آنقدر سوژه‌هایم عجیب و غریب شده‌اند که نقال چی‌های پرده خوان هم با هزار فوت و فن، نمی‌توانند جان مطلب را ادا کنند چه برسد به من.

این عکس مربوط به تابستان است. منطقه مهران. در چله تابستان مهران زیر آفتاب سوزان که هنوز بعد از سی و چند سال گرمای شدید آن از داخل عکس هم صورتم را می‌سوزاند آنها به راحتی روی سینه خاکریز دراز کشیده بودند و خستگی شب گذشته را در چند دقیقه به در می‌کردند. آن بچه‌ها بدون هیچ انتظار و غر زدنی شب را روز و روز را شب می‌کردند. رزمنده‌ها، آقازاده نبودند بلکه بزرگ‌زاده بودند. آدم‌های عجیب و غریبی که عکسهای من حقیقت آنها را کاهش داده است. 

 

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *