فارس من|پیگیری وضعیت بیمه درمانی ایثارگران/فعلا مریض نشوید، پول نیست!

به گزارش گروه حماسه و مقاومت خبرگزاری فارس، یکی از سوژه هایی که توسط جامعه ایثارگران اعم از خانواده شهدا و جانبازان، بسیار در بخش فارس من جهت پیگیری مطرح شده موضوع عدم رسیدگی درست در امور بهداشت و درمان این جامعه هدف است. 

بارها و بارها از طرق مختلف این عزیزان با خبرگزاری فارس ارتباط گرفتند و از فشل بودن و ناهماهنگی در خصوص این موضوع گلایه کرده‌اند. این خبرگزاری نیز علی‌رغم پیگیری فراوان موفق به انجام مصاحبه با رییس بیمه دی که متولی این امر هست، نشد.

می‌توان گفت زمانی که بیمه ایران به دلیل بدهی‌های معوقه همکاری خود را با بنیاد شهید قطع کرد و این مهم بر شانه بیمه دی گذاشته شد مشکلات جانبازان نیز روز به روز رو به فزونی گذاشت. علی رغم اینکه گفته می شد این بیمه نمی تواند پاسخگوی جامعه هدف به گستردگی خانواده شهدا و جانبازان باشد اما از جانب بنیاد شهید این موضوع رد می‌شد، چنانکه عباسپور معاون بهداشت و درمان بنیاد شهید در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس ماه‌ها پیش از این اعلام کرده بود: «شرکت بیمه دی جهت ارائه خدمات به جامعه هدف از تمام ظرفیت‌ و امکانات خود و همچنین ادارات کل بنیاد شهید و امور ایثارگران استفاده می‌کند، لذا این شرکت در طی همکاری‌اش بستر بسیار مناسب و مطلوبی جهت خدمت‌گذاری به ایثارگران داشته است.»

اما بستر مطلوب بیمه دی در واقعیت نتیجه عکس داشت و از همان سال ۹۶ که این بیمه در مناقصه توانست وظیفه پشتیبانی بهداشت و درمان جامعه ایثارگران را برعهده گیرد، مراکز درمانی یکی پس از دیگری قراردادهای خود را به دلیل مشکلات مالی و تامین نشدن بندهای قرارداد با این بیمه، قطع کرده و از ارائه خدمات خود به جامعه هدف خودداری کردند. 

عباس کامیابی رئیس انجمن پزشکان عمومی ایران جزو اولین کسانی بود که به این کمبودها واکنش نشان داد و در نامه‌ای خطاب به رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران خواستار رسیدگی به مشکلات پزشکان طرف قرارداد با بیمه دی شد.

او در بخشی از این نامه نوشت: «شایان یادآوری است که مشکلات ذکر شده در خصوص عدم تمدید قرارداد این بیمه با بسیاری از پزشکان و همچنین تاخیر در انجام تعهدات به طرف‌های قرارداد، به‌صورتی از ابتدای امسال (سال ۹۷) پرداختی نداشته‌ است، محدود به این شهر نبوده و مبتلا به دیگر استان‌های کشور نیز هست.

همان‌گونه که مستحضرید، همکاران فهیم ما به‌رغم همه بدعهدی و تاخیر در پرداخت بیمه طرف قرارداد آن بنیاد محترم، به‌منظور رعایت حرمت و شان جامعه فخیم ایثارگران، کماکان به خدمت این عزیزان مفتخر بوده‌اند؛ اما رفتار غیرتعاملی و حذفی این شرکت بیمه‌گر همراه با تاخیر در پرداخت تعهدات، این انجمن و سایر همکاران در کل کشور را ناچار به حمایت همه‌جانبه از این عزیزان می‌کند. با عنایت به دوراندیشی جناب‌عالی و لزوم حفظ تعامل و آرامش در نظام سلامت کشور، خواهشمندم به‌نحو مقتضی تدبیر و مساعدت شود.»

پس از رئیس انجمن پزشکان عمومی ایران برخی از مراکز پزشکی شهرها نیز از ارائه خدمات خود سرباز زدند.

رفته رفته آنقدر صدای اعتراض جامعه ایثارگری نسبت به عملکرد ضعیف بیمه دی و موضوع خدمات درمانی شان بالا رفت تا بالاخره بنیاد شهید به جای حمایت از بیمه دی و ندیدن کاستی‌ها، کمبود بودجه از طرف دولت را دلیل این بی نظمی‌ها و هرج و مرج در درمان خانواده ایثارگران اعلام کرد. 

دکتر عباسپور در گفت‌وگویی دیگر با خبرگزاری فارس اعلام کرد: «مشکل از بیمه نیست. مشکل تامین اعتبار بیمه است. ما تا پایان تیرماه نزدیک به دو هزار میلیارد تومان به بیمه دی بدهکار بودیم. از طرفی بیمه هم اینجور نیست که بتواند از خودش مایه بگذارد. بنابراین باید سرانه اش به موقع پرداخت شود، وقتی سرانه پرداخت نشود مراکز درمانی و داروخانه‌ها هم پولشان را نمی گیرند و به تبع خدمات شان کمتر شده یا به کل قطع می‌شود.»

عباسپور در خصوص اینکه شاید جایگزین کردن بیمه دیگری مثل بیمه ایران به جای بیمه دی برای حل این موضوع کارساز شود، افزود: «خیر. این موضوع ربطی به اجرای این که کدام‌ بیمه این مسئولیت را بر عهده می‌گیرد ندارد، اصل کار تعهداتی است که ما در قبال شرکت بیمه مجری داریم و باید آن را انجام دهیم. تعهدات ما هم پرداخت سرانه به موقع هست.

ما به بیمه دی بدهکار هستیم و باید دولت بودجه تخصیص یافته به این موضوع را تامین کند تا به بیمه پرداخت کنیم. چنانچه اگر این پول پرداخت شود با انجام به موقع تعهدات یک ناراضی هم پیدا نمی‌شود. بنابراین تا زمانی که مشکل بودجه حل نشود اوضاع همین خواهد بود.»

وی در این گفت‌وگو ادامه داد: «سال ۹۷ بودجه پیشنهادی ما به سازمان برنامه و بودجه چیزی معادل ۱۸ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان است که این رقم تأیید شد و به معاونت بودجه ابلاغ شد. خدمات ما امروز گسترده تر شد. برای مثال با توجه به توصیه های آقای شهیدی در خصوص والدین شهدا، هزینه حق پرستاری به این عزیزان افزایش پیدا کرده. ما در سال ۹۳ آماری که از والدین شهدا داشتیم در خصوص حق پرستاری، مبلغ قابل توجهی نبود اما امروز از مجموعه ۱۴۰ هزار  والدین شهدایی که در قید حیات هستند ۴۳ هزار نفر از والدین تحت پوشش حق پرستاری قرار گرفتند، این درحالی است که حق پرستاری برای جانبازان هم سر جای خودش وجود دارد.»

معاون بهداشت و درمان بنیاد شهید ادامه داد: «با پیگیری‌هایی که حجت الاسلام شهیدی در جلسه هیئت دولت داشت، رئیس جمهور تاکید کرد جلسه‌ای با حضور معاون اول و وزرای مربوطه از جمله وزاری اقتصاد و بهداشت و درمان و همچنین، دکتر نوبخت و شخص رییس بنیاد تشکیل شود. این جلسه تشکیل شد و همه اتفاق نظر داشتند که بنیاد شهید و امور ایثارگران در حوزه درمان ۳ هزار میلیارد تومان پول لازم دارد ولی با این وضعیت بودجه ما در خوشبینانه‌ترین حالت مبلغی خیلی کمتر در اختیار داریم. یعنی اگر حقوق مدنی و درمان را مدیریت کنیم، باز هم چیزی حدود ۱۷۰۰ میلیارد تومن کسری بودجه خواهیم داشت.»

به دنبال پیگیری بحث مشکلات بیمه درمانی جامعه هدف ایثارگران، در نشستی که رییس بنیاد شهید پس از حدود دوسال غیبت در جمع خبرنگاران برگزار کرد، بیماری ریوی را دلیل غیبت خود عنوان کرد و گفت با توجه به اینکه حالم رو به بهبود است پیگیری ها را با جدیت بیشتری انجام خواهیم داد. 

پس از سخنان رییس بنیاد شهید، میرمرادی معاون وی نیز در خصوص سوال مطرح شده از سوی خبرنگار خبرگزاری فارس، در خصوص وضعیت بیمه درمانی ایثارگران گفت: ما در بنیاد شهید و امور ایثارگران تمام ظرفیت های خود را چه در حوزه اقتصادی و چه در حوزه های دیگر به کار گرفته ایم.

وی افزود: از چند سال گذشته تا مرداد ماه هیچ مشکلی نداشتیم. اما از مرداد به دلیل مشکلاتی که در پرداخت سرانه ایجاد شد وقفه ای در ارائه خدمات پیش آمد.

میرمرادی بیان کرد: با توجه به مناقصه سال گذشته، بنیاد باید ماهانه ۲۵۰ میلیارد تومان هر ماه به بیمه پرداخت کند. اما وقتی سه ماه پرداخت نشد، ۷۵۰ میلیارد تومان بدهی به وجود آمد. در همین خصوص جلساتی را با آقای شهیدی و سپس آقای نوبخت در برنامه بودجه گذاشتیم که وعده حل شدن به ما دادند. تا اردیبهشت هم اجرا شد و کار داشت روی روال می‌افتاد اما پس از آن متاسفانه مجددا سرانه‌ها پرداخت نشد. 

وی اعلام کرد: چیزی بالغ بر ۱۸۰۰ میلیارد تومان به بیمه دی بدهی داریم که این عدد قابل توجهی است. اما واقعا باید دید آیا دولت این پول را دارد و نمی دهد؟ آقای رئیس جمهور به واقع دغدغه مشکلات جامعه ایثارگران را دارد ولی شرایطی در کشور حاکم است که همه باید به هم کمک کنیم.

وی با اشاره به جلسه رییس بنیاد شهید با مقام معظم رهبری، گفت: طبق اجازه‌ای که حجت‌الاسلام شهیدی از رهبری گرفتند قرار شد فعلا برای تامین بودجه، بنیاد برخی از املاک خود را بفروشد، هرچند این دارایی‌ها هم به اندازه ای نیست که بتواند جوابگو باشد اما خواستیم با این اقدام نشان دهیم صادقانه در حال انجام کار هستیم و اقدامات را تا حد توان جلو می‌بریم. 

گفتنی است شهروندان در سامانه فارس من با ذکر موضوعی با عنوان‌ «عدم اجرای درست قانون درمان جانبازان وخانواده شهدا توسط دولت» پیگیری این موضوع را از خبرگزاری فارس خواستار بودند. 

در پایان این گزارش باید به همه مخطبانی که در بخش فارس من از ما تقاضای پیگیری داشتند و نیز تمام جامعه ایثارگر که با موضوع بیمه درمانی در حال دست و پنجه نرم کردن هستند، بگوییم: فعلا مریض نشوید! در غیر این‌صورت فعلا به هر ترتیب که شده هزینه درمان‌تان را تهیه کنید زیرا دستگاه‌های مربوطه از جمله دولت، مجلس و بنیاد شهید فعلا تنها کاری که از دستشان بر می‌آید پیگیری از یکدیگر خواهد بود تا اطلاع ثانوی. البته ما کماکان نتیجه این پیگیری ها را با جدیت پیگیری خواهیم کرد. 

و نیز یک سوال از رییس بیمه دی می‌پرسیم که شاید درمیان مشغله های فراوان که به عدم پاسخگویی منجر شده، این سوال به گوششان برسد. بیمه دی که دقیقا مشخص نیست وقتی مشکلات را می‌دانست و از گستردگی کار با خبر بود در کدام وجه احساس تکلیف کرد تا این مهم را بر عهده بگیرد؟ و حالا که از عهده انجام آن بر نمی‌آید چرا مسئولیت را واگذار نمی‌کند؟

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *