محسن رضایی: به غلامحسین گفتم از این اتاق که می روی دیگر نامت حسن باقری است/ تحلیل حسن باقری که بعد از ۳۶ سال به وقوع پیوست

به گزارش گروه حماسه و مقاومت خبرگزاری فارس، سرلشگر محسن رضایی فرمانده سپاه در دوران جنگ با حضور در مراسم بزرگداشت شهید باقری به سخنرانی پرداخت و از شهدای مدافع حرم، شهدای دفاع مقدس و‌امام خمینی(ره) یاد کرد.

وی در ادامه افزود: در آستانه سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی هستیم، حادثه ای که سرنوشت این ملت را تغییر داد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام بیان داشت: این حادثه به وجود آمد زیرا در نفوس جوانان ما تحول به وجود آورد. شهید باقری از جمله این جوانان است که هر جا انقلاب به او احتیاج پیدا کرده مثل یک‌مهاجر الی الله خود را حاضر میکرد به گونه ای که در چهره ایشان انقلاب، شهدای دفاع مقدس را می شود دید.

وی اظهار داشت: امتیاز آدم ها در رژیم قبل به درجات و‌ مقامشان بود اما بعد از انقلاب اینگونه نبود و‌جوانان ما از این القاب فرار میکردند و ارزش های انان در راه خدمت به خلق خدا معنی پیدا میکرد.

رضایی با بیان اینکه ارزوی بزرگ فرماندهان ما شهادت در راه خدا بود، ادامه داد: شهید باقری از قبل انقلاب تا لحظه شهادت مستمر در همین مسیر ارزشی حرکت کرد.

وی افزود: روزی خدمت مقام معظم رهبری که نماینده امام در ارتش و‌عضو شورای انقلاب بود رفتم و خواستم برای تشکیل اطلاعات عملیات جوانان مومن را به ما معرفی کنند. اقا یک روز شهید باقری را به من معرفی کردند، من انبوهی از سوالات را از او‌پرسیدم مانند اینکه نظراتش را در مورد گروه ها و فرقه های مختلف بگوید. جواب هایش بیشتر از اطلاعات من بود حتی. وقتی خپاست برود گفتم از وقتی مه از این اتاق بیرون میروی دیگر نام تو‌حسن باقری است نه غلامحسین افشردی. زیرا ماجرای ترور منافقین جدی بود.

وی گفت: بعد از مدتی به خوزستان رفتم که دیدم جبهه ها بهم ریخته است، برگشتم تهران حسن را ببینم تا رسیدم او امد و گفت من نمیتوانم بمانم تهران و‌گفتم اتفاقا من هم میخواستم تو را بفرستم خوزستان. در جلساتی که شرکت میکردم در شورای عالی دفاع وقتی اطلاعاتی که از حسن میگرفتم و در جلسه طرح میکردم برای همه جالب بود.

وی بیان داشت: شهید باقری، غلامعلی رشید، رحیم صفوی، شمخانی و صیاد جلسه ای تشکیل دادیم که تصمیم‌گیری های اصلی را میگرفتیم که هسته اصلی تصمیم گیری های عملیات دلست. حسن تاثیر زیادی در اطلاعات وارد شده در این جلسات داشت. او‌در مسائل سیاسی نیز بسیار میفهمید و تحلیل های خوبی داشت.

او در خاطراتش نوشته صدام شکست خواهد خورد و امریکایی ها خواهند امد و اعراب را مقابل ما قرار خواهد داد. مه اکنون دقیقا این تحلیل به وقوع پیوسته است. پس هم اطلاعاتی بود هم فرمانده بود و هم سیاسی آن هم با سن کمش حقیقتا نبوغ نظامی داشت.

این فرمانده سپاه در دوران جنگ بیان داشت: در روز دوم عملیات فتح المبین ما رفتیم در قرارگاه نصر که امیر حسنی سعدی کنار شهید باقری مدیریت میکردند گفتیم امشب باید عملیات شود، اما او گفت نه نمیشود، گفتم نشود شکست میخوریم. صیاد که دید بحث ما طولانی شد رفت استراحتی کند و بعد از یک ساعت امد دید حسن قبول کرده عملیات انجام شود.

وی افزود: بنده از شهید باقری خاطرات فراوانی دارم اما حقیقتا نماد واقعی یک انسان مؤمن بود.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *