سند ملی راهیان نور تقدیم رهبری شده است/ مردم باید بدانند چه طوفانی قرار بود کشور را در بر بگیرد

به گزارش گروه حماسه و مقاومت خبرگزاری فارس، نشست شورای سیاست‌گذاری راهیان نور صبح امروز با حضور سرلشکر باقری فرمانده ستاد کل نیروهای مسلح، سردار علی فضلی، سردار بهمن کارگر رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، حسام‌الدین آشنا، مونسیان معاون گردشگری رئیس جمهور و جمعی از فرماندهان قرارگاه مختلف راهیان نور در ساختمان مرکزی این ستاد برگزار شد.

محمد باقری فرمانده ستاد کل نیروهای مسلح با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری خودشان در این سفرها حضور داشتند وتوجه ویژه به این موضوع دارند، گفت: توجه ایشان امر مبارکی است و ما در همین راستا ۱۰ مرکز فرهنگی دفاع مقدس امسال با عنایت دولت افتتاح کردیم که امیدواریم به زودی بقیه موزه‌ها و مراکز نیز افتتاح شود.

وی بیان داشت: سند ملی راهیان نور که امسال تدوین شد کار خوبی است و خدمت رهبری ارائه داده شده و پس از تأیید ایشان مبنای کارمان قرار گیرد و امیدواریم راهیان نور از لحاظ کمی و کیفی رشد پیدا کند. با توجه به اینکه اتفاق بزرگی است، ۶ میلیون نفر به صورت داوطلب به این مناطق جهت بازدید می‌روند که ۴ میلیون آنها جوان هستند و این خدا و خون شهداست که به این سفرها ارزش داده و ما باید از آن مواظبت کنیم.

وی با اشاره به برخی از کارهای انجام شده از جمله انتخاب نیروی انسانی ارتش دراین مناطق اظهار داشت: این از برکات راهیان نور است که بقیه شغل‌ها هم می‌توانند برای جذب نیرو به این مناطق بیایند چرا که می‌خواهیم افرادی را بر سر کار بیاوریم که با این مفاهیم ارتباط داشته باشند.

باقری ادامه داد: یکی از زوایای دیگر راهیان نور تأثیر آن بر قدرت دفاعی و تقویت و بازدارندگی است که قدرت دفاعی و امنیتی کشور را بالا می‌برد. ممکن است جریان‌ها و استکبار در ذهن‌شان نقشه‌هایی بسازند و از جوانان ما نیز تصاویری در ذهنشان ایجاد شود اما وقتی جوانان ما را در راهیان نور می‌بینند متوجه می‌شوند که ممکن است در گوشه‌ای عده کمی کاری کنند که به مزاج دشمن خوش بیاید اما وقتی با جوانانی که در راهیان نور شرکت می‌کنند مقایسه می‌کنند دشمن را به تردید می‌اندازد. 

وی ادامه داد: همین اکنون در کنگره ‌آمریکا فشار می‌آورند که چرا به ایران حمله نمی‌کنید اما اعضای کنگره می‌گویند نمی‌توانیم مقابل این ملت ایستادگی کنیم و همین موضوع آنها را به تردید می‌اندازد وگرنه آنها در دشمنی با ایران تا آخر راه را می‌روند اما در همین رابطه هزینه و فایده را می‌سنجند تا ببینند فایده حمله بیشتر است یا هزینه. اما به نتیجه نمی‌رسند. 

فرمانده ستاد کل نیروهای مسلح افزود: یک وزنه مهم در این تصمیم‌گیری ملت و جوانان ایرانی هستند که در راهیان نور دشمن آنها را می‌بیند و تأثیر این حضور در مسأله بازدارندگی بسیار مهم است.

وی اظهار داشت: در بُعد خارجی تأثیر راهیان نور نیز باید بگویم من در سفری که به سوریه داشتم تجربیاتمان را به دوستان سوری ارائه کردم و گفتم خوب است در زمان بازسازی سوریه قسمتی از شهرهایی که در این جنگ ۶ ساله با تکفیری‌ها به کلی تخریب شده نگه داشته شود تا چند سال دیگر جوانان‌تان ببینند این سرزمین با چه هزینه‌ای حفظ شده است.

باقری گفت: یک بخش کوچکی از جنگ سوریه در فیلم «به وقت شام» نمایش داده شد که خیلی کوچک بود در مقابل جنایات ۶ سال جنگ عده زیادی از ایرانیان می‌خواستند برای کمک به مردم سوریه به این سرزمین بروند اما نتوانستند.

وی ادامه داد: باید همه بدانند چه طوفانی قرار بود ایران را در بر بگیرد که نگرفت وگرنه دشمن با سوریه کاری نداشت اما چون نتوانست به ایران حمله کند سراغ سرانگشتان بازوی انقلاب اسلامی رفتند.

باقری با اشاره به اینکه راهیان نور و موزه‌های دفاع مقدس باید باشد تا مردم ببینند در زمان دفاع چه اتفاق بزرگی افتاده، افزود: ۷ استانی که مرتبط با راهیان نور است نیز باید با تدابیری به اقتصاد و فرهنگشان توجه شود و کارگروهی مسئول این کار شود که ابعاد متنوعی دارد. 

وی گفت: مسأله بعدی کنترل دائمی راویان راهیان نور است که باید دائم به کسانی که آنجا می‌آیند بگویند که ما در جنگ دفاع کردیم و مهاجم نیستیم کما اینکه ۳۰۰ سال است به یک وجب از خاک کشوری حمله نکرده‌ایم.

فرمانده ستاد کل نیروهای مسلح گفت: نکته بعدی در دفاع مقدس اعتماد مردم به نظام و فرماندهان جنگ بود چرا که جگرگوشه‌هایشان را به اعتماد آنها به جنگ فرستادند و تا پای جان ایستادند. شما ببینید خانواده‌ای که فرزندش را در خیابان پاسداران تهران با آن وضعیت از دست داد و شهید شد چه روحیه‌ای دارد و همچنان پای نظام ایستاده‌اند.

وی با تأکید بر اینکه دفاع مقدس یک موضوع فراجناحی است افزود: جناح‌ها و گروه‌ها و ادا و اطوارشان خیلی حقیر است و نیروهای مسلح هم فارغ از این مسائل به حرکت خود ادامه خواهد داد و دفاع مقدس نیز برای همه آغوشش باز بود و همان‌طور که پاک و خالص بود باید همان گونه نیز ارائه شود. 

باقری بیان داشت: همچنان بخشی از اقدامات دستگاه‌ها و رسته‌ها در راهیان نور جایشان خالی است البته کارهایی شده است مانند یادمان شهید باقری که در فکه تأسیس شده است و در این یادمان قرار است مردم با اطلاعات عملیات آشنا شوند چرا که شهید باقری مؤسس اطلاعات و عملیات بود و باید به مردم بگوییم اطلاعات یعنی چه و با این موضوع آشنایشان کنیم. 

وی در پایان اظهار داشت: باید به حضور نوجوانان و کودکان در این سفرها توجه ویژه‌ای شود چرا که هر چه سن پایین‌تر باشد مسائل رویشان تأثیر بیشتری دارد. غرفه کودکان باید راوی خاص و امکانات خودش را داشته باشد که البته برای آن فکر می‌کنیم و حتماً روی این بخش نیز سرمایه‌گذاری خواهد شد.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *