اختتامیه «سومین جشنواره ملی فانوس» برگزار شد

به گزارش گروه حماسه و مقاومت خبرگزاری فارس، مراسم اختتامیه سومین جشنواره ملی فانوس شب گذشته در باغ موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس با حضور خانواده معظم شهدا، هنرمندان، عزت الله ضرغامی عضو شورای انقلاب فرهنگی و سردار بهمن کارگر رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس و برگزیدگان جشنواره برگزار شد. 

کارگر در این مراسم با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران به برکت فرهنگ بسیج تاکنون حیات داشته است،گفت: تا زمانی که  تفکر بسیجی در کشورمان باشد انقلاب و امنیت در منطقه باقی خواهد ماند. 

وی با اشاره به برگزاری جشنواره ملی فانوس ادامه داد: در سه سال گذشته این جشنواره از نظر کمی و کیفی با رشد قابل ملاحظه‌ای همراه بوده است. دوره نخست این جشنواره در استان مازندران و دور دوم نیز در استان هرمزگان برگزار شد که به ترتیب ۶۰۰ و ۱۵۰۰ اثر دریافت شده بود. در این دور نیز حدود ۳۴۰۰ اثر دریافت کردیم که حدودا ۶۵ اثر برگزیده شدند.

رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس افزود: هدف از برگزاری این جشنواره دنبال کردن یک فعالیت حرفه ای نیست زیرا کار حرفه‌ای را در صدا و سیما و سینما انجام می‌دهند. 

وی ادامه داد: ما در موضوع دفاع مقدس به دنبال هنرمندان آماتور رفتیم تا با حمایت و آموزش آنها بتوانیم هنرمندانی حرفه‌ای تربیت کنیم. توجه بیشتر ما به جوانان و استان‌ها بوده است که با کمترین امکانات آثار خوبی را تولید کرده‌اند.

همچنین عزت الله ضرغامی یکی دیگر از سخنرانان مراسم بود که گفت: امروز کار هنری عرصه بسیار خوبی برای معرفی ارزش‌های دفاع مقدس است زیرا همه کسانی که در این جشنواره یا به هر نوعی در حوزه خانواده شهدا کار می‌کنند و به شهید و شهادت گره خورده اند بدون تردید جزو خانواده شهدا هستند.

وی با بیان اینکه دفاع مقدس به طور قطع بزرگترین ارزشی است که در آن شاهد مفهوم دولت- ملت هستیم، خاطر نشان کرد: در دفاع مقدس شاهد بودیم که جوانان ایران جدا از هر قوم و قبیله‌ای از دورترین نقاط کشور برای دفاع از میهن به غربی‌ترین نقاط می‌آمدند و این مهمترین ویژگی دفاع مقدس بود که توانست مفهوم مشترک دولت- ملت را برای تحقق بخشد.

ضرغامی افزود: تردیدی نیست که موضوع دفاع مقدس دقیق‌ترین و درست‌ترین و پر ظرفیت‌ترین موضوعی است که می‌تواند مفاهیم مشترک را در کشور ما رقم بزند و امروز دشمنان ما به ویژه آمریکا در دو دهه اخیر تلاش‌های زیادی کرده اند تا به این مفهوم آسیب بزنند که نتوانسته اند.

وی بیان داشت: استفاده ابزاری از موضوعات دفاع مقدس و نگاه کارمندی و کلیشه‌ای و همچنین غلو در معرفی ارزش‌ها و شخصیت‌های دفاع مقدس از بزرگترین آفت‌هاست و  امروز دفاع مقدس متعلق به همه ملت ایران است و همه باید در تبلیغ این ارزش الهی که خداوند آن را به ملت ایران ارزانی داشته است تلاش کنیم، زیرا دفاع مقدس و ارزش‌های آن هم در نگاه کلی و هم در نگاه جزئی بسیار زیبا و ارزشمند است.

در این مراسم پیام سردار محمد باقری رییس ستاد کل نیروهای مسلح توسط  مدیرعامل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس قرائت شد.

جعفری پس از قرائت این پیام گفت:  ما در این سازمان ۱۲ جشنواره در سطح ملی، کشوری و بین‌المللی طراحی کرده‌ایم. جشنواره‌های فانوس، رسام، ترامپیسم، ترنم فتح و حماسه بخشی از این جشنواره‌ها هستند. همچنین دو سریال بلند شهید صیاد شیرازی و شهید حسن باقری مراحل تولید را طی می‌کند. همچنین در راستای تقویت تئاتر نیز در مجموع ۶۰ عنوان متن فاخر نمایشنامه تهیه شده است.

وی ادامه داد: متاسفانه در زمینه سینمای دفاع مقدس وضعیت خوبی نداریم. هزینه بالای تولید آثار سینمایی باعث شده است که هنرمندان رغبت کمتری به آن داشته باشند. در این راستا برای کاهش هزینه‌های تولید فیلم سینمایی شورایی با تدبیر رئیس ستاد کل نیروهای مسلح تشکیل شد. همچنین تیپ ویژه هنروران دفاع مقدس نیز در حال ایجاد است. از طرف دیگر ما به تقویت شهرک سینمایی دفاع مقدس پرداخته‌ایم و آئین‌نامه نظارت و ضوابط نمایش فیلم‌های دفاع مقدس هم در بخش آماده سازی است.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *