۱۳ دی ماه؛ آیین گرامیداشت حماسه کربلای هویزه برگزار می‌شود

به گزارش خبرگزاری فارس، سی و نهمین سالگرد مظلومانه حماسه آفرینان پرافتخار و نامدار کربلای هویزه و بیستمین و دومین یادواره «شهدای دانشجو»، صبح جمعه ۱۳ دی ماه با حضور گرم و گسترده خانواده‌های معظم عزیزان از سراسر کشور، رزمندگان و بازماندگان حماسه، عشایر غیور و خونگرم خوزستان و دانشجویان دانشگاه‌ها در محل مزار شهدای هویزه واقع در ۴۵ کیلومتری اهواز برگزار خواهد شد.

این مراسم با سخنرانی سردار سرتیپ پاسدار محمدرضا نقدی، معاون هماهنگ کننده سپاه پاسداران،‌سعید نمکی،‌وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، حاج رضا نبوی،‌ذاکر اهل بیت(ع) و حاج صادق آهنگران با نوای قرائت دعای کمیل همراه خواهد بود.

از حماسه نامیرای هویزه که سه و نیم ماه پس از تهاجم وحشیانه صدامیان به مرزهای ایران اسلامی به وقوع پیوست به عنوان مبدا حرکت‌های مبارزاتی دانشجویان ایرانی در هشت سال دفاع مقدس یاد می‌شود. اهمیت این روزها تا آنجاست که در تقویم‌ها به نام روز شهدای دانشجو نامگذاری شده است.

سخنان فراوان رهبر فرزانه و معظم انقلاب درباره شهدای «عزیز و غریب» این واقعه تاریخی که در جبهه و جامعه منشأ آگاهی و بصیرت بوده‌اند، تشبیه حرکت حماسی‌شان به «شهدای کربلا» و «صدر اسلام» و همچنین برجسته خواندن آنان در میان شهدای سراسر دوران جنگ از سوی معظم له، نشان از جایگاه والای شهیدان حماسه هویزه نزد ایشان دارد.

*ماجرای هویزه چه بود؟

۱۵ دی ماه ۱۳۵۹ اولین عملیات گسترده ایران با همکاری نیروی ارتش و سپاه با نام نصر انجام شد . هدف از عملیات، آزادسازی منطقه عمومی جفیر، پادگاه حمید و در ادامه آزادسازی کوشک وطلائیه  و در نهایت پیشروی به سوی خرمشهر و حرکت به سمت بصره بود.

روز اول عملیات با پیروزی‌های چشمگیر و تصرف توپخانه عراق و اسارت حدود ۸۰۰ بعثی متجاوز به پایان رسید. موفقیتی که امام (ره) را به واکنش واداشت. ایشان در پیامی که عصر همان روز صادر فرمودند، نوشتند: «سلام و تقدیر اینجانب را به فرماندهان محترم  سران عزیز و سربازان و پاسداران معظم ابلاغ فرمایید.»ارتش عراق که در آن ایام بیار مجهز و آماده بود به جبران این شکست،‌نیروهای بیشماری را روانه منطقه کرد و روز ۱۶ دی صدها تانک، بچه‌هایی که حتی آذوقه و اسلحه کافی نداشتند را به محاصره درآوردند.

حماسه مردان هویزه که جمعی از بهترین جوانان دانشجو، تعدادی از فاتحان لانه جاسوسی، دانش آموز، بسیجی و قشرهای مختلف مردم را شامل شدند، پس از نبردی جانانه در کنار فمرانده دلاورشان سیدحسین علم الهدی، مظلومانه شهد شهادت نوشیدند و پیکر مطهرشان زیرشنی تانک‌های بعثی پاره پاره گردید تا هویزه کربلایی دیگر شود.

حماسه هویزه که در سه حوزه نیروهای نظامی ایران،‌ ترکیب قدرت سیاسی ایران و استراتژی نظامی عراق موثر بود، سبب گردید تا بن بست جنگ زرهی با تکیه بر نیروی انسانی مومن و متعهد شکسته شود و استراتژی مقاومت مردمی و انقلابی در هشت سال دفاع مقدس، جایگاه مناسبی یابد.

حالا نزدیک به چهل سال است که خانواده‌های ایثارگر و معظم این شهیدان والامقام از بیست و چند شهر ایران اسلامی خود را به رزمگاه و قتلگاه فرزندانشان می‌رسانند و طی ۳،۴ روز اقامت در جوار فرزندان شهیدشان، یاد و خاطره آن حماسه آفرینان کم تکرار را گرامی می‌دارند.

عشایر همیشه در صحنه عرب منطقه نیز امسال با شور و شوقی مضاعف و وصف ناشدنی در تدارک میزبانی از مهمانان و زائران شهیدان هویزه‌اند تا چونان استقبال بیادماندنی‌شان از زائران اربعین حسینی، جلوه‌ای دیگر از وحدت و همبستگی ملی و قومی مردم ایران اسلامی در دفاع از حریم ولایت و مبارزه با وهابیت خبیث که تحرکات و فعالیت‌هایی در منطقه دارد را به نمایش گذارند.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *